Палички Кюїзенера


Палички Кюїзенера або «числа в кольорі» відомі в Європі давно. Там вони є майже в кожній родині, і діти осягають основи арифметики з пелюшок.

А що про цей винахід знаємо ми?

Класичний набір Кюїзенера - це 241 паличка, все різних розмірів і відтінків, виготовлені з дерева або пластика. За формою це паралелепіпеди довжиною від 1 до 10 см. Однакові за величиною брусочки пофарбовані одним кольором і символізують певне число. Крім того, вони діляться на групи за ознакою кратності. Наприклад, числа 2, 4, 8 - це червона група, а 3, 6, 9 - синя. Чим довше паличка, тим більше число вона представляє.
Існують розширені комплекти: бренд навчальних іграшок Gigo випускає счетные палочки з 250 елементами. Виробник дерев'яних іграшок Viga Toys пропонує спрощений варіант зі 116 деталями.

СУТЬ МЕТОДИКИ

Автор винаходу бельгійський математик і педагог 20-століття Джордж Кюїзенера. Цей дивовижний чоловік все життя пропрацював учителем початкової школи. Взаємодіючи з вихованцями, він виявив, що в ранньому віці дітям найлегше отримувати знання тактильно. Вони прагнуть помацати все, навіть абстрактні математичні поняття. У 1952 році вийшла в світ книга «Числа і кольору», в якій автор детально описав свою методику і дав практичні рекомендації по її використанню. Він показав, що при навчанні дітей дошкільного віку вкрай важливо встановити логічний зв'язок між числами і формою, а також кольором предметів. При такому підході дитина отримує не тимчасові, а стійкі знання, засновані на особистому досвіді.

ЕТАПИ ВИВЧЕННЯ

Ознайомчий. На початковому етапі освоєння (1-3 роки) рахункові палички допомагають познайомити дитину з квітами і формами, розвинути просторове мислення і дрібну моторику, навчитися порівнювати предмети по висоті, довжині і ширині.
Математичний. У дошкільному віці (3-7 років) «числа в кольорі» сприяю освоєння базових арифметичних понять: вимір, склад числа, співвідношення частини і цілого. Поступово ці знання поглиблюємо і переходимо до більш складних математичних операцій - додавання і віднімання, ділення і множення.

ЩО РОБИТИ З ПАЛИЧКАМИ Кюїзенера?

  • Викладати їх, чергуючи за кольором: наприклад, спочатку знаходимо світлі брусочки, потім більш яскраві, а в кінці - темні.
  • Розкладати по довжині: попросіть дитину побудувати драбинку, починаючи з найменшої палички, і закінчуючи - найбільшої.
  • Конструювати об'єкти за схемою або в довільній формі: наприклад, створювати казкових героїв, споруди, збирати геометричні фігури.
  • Проводити прості вимірювання: наприклад, запитати у дитини, скільки у великій паличці поміститься маленьких.
  • Вирішувати логічні задачки: наприклад, попросити малюка знайти і показати все брусочки, які довший білих, але коротше помаранчевих.

Винахід Джорджа Кюїзенера давно вийшло за межі математичної тематики. Ця геніальна іграшка - одна з універсальних, і відмінно доповнює будь-яку педагогічну методику.


574 18.10.2019
Рекомендуємо Подивитися
0